Makinelerin Yapamadığı Şeyleri Çocuklarımıza Öğretmeliyiz


Öğretmen dediğimiz, insanlara iyiyi öğretendir. Öğretmenler öğrencilerinde umduğunun fazlasını yapmayı isterler. Makinelerin yapamadığı şeyleri çocuklarımıza öğretmeliyiz. Eğitimi değiştirelim. 200 yıl öncesinden kalma öğretilerle bugün bir yere gidemeyiz. Makineler insanlardan daha akıllı oluyor.
 
İnsanlara makinelerin onlardan daha iyi yapamadıkları şeyleri öğretmeliyiz.
Peki neler öğretelim?
- İnanç
- Değerler
- Bağımsız düşünce
- Empati yapabilme
 

 
Data teknolojisi, senin içini senden daha iyi biliyor. Data insanın kalbindekinin içidir.
 
Teknoloji ayrıca başarılı insanlardan, ilginç mesleklerden çok daha fazlasını yaratacak. Ama dürüst olmak gerekirse, bu teknoloji değişim birçok problemleri de beraberinde getirebilir.
 
 Teknolojide durum terazi gibidir. Bir tarafın teknolojisi yüksek ise o tarafın terazisi fazla basar ve bir dengesizlik olur o yüzden denge sağlanması şart. 
 
Çalışanlarda erkek veya kadın çalışanlar diye ayırmaktan ziyade, artık çağımız güce bakmıyor. Bilgeliğe bakıyor çünkü çağımız bilgelik çağı.
 
Eğer bir insan başarılı olmak istiyorsa yüksek derecede EQ (emotional quotient) seviyesi olması lazım. Eğer kolayca vazgeçmek (kaybetmek) istemiyorsanız yüksek IQ sahibi olmalısınız. Eğer saygı duyulan biri olmak istiyorsanız yüksek derecede LQ sahibi olmalısınız.
 
Kadınlar bu değerleri dengede tutabiliyorlar. Şirketinizin içerisinde bilgeliklerle doldurmalısınız.
  
Globalleşmeyi kimse durduramaz. Küresel ticaret gayet basit, modernleştirilmiş olmalı. Sizlere söyle bir örnek vereyim. Tüm Ülkelerin başkanlarını bir odaya toplasak asla bu düşünceye katılmazlar ama tüm dünyanın ticaret adamlarını bu küreselleşme odasına koysak o zaman herkes bu fikre katılırlar. Önümüzdeki jenerasyon küreselleşmenin yolu olacak.
 
Ben çok fakir bir ailede doğdum. Asla iyi bir derece not alamadım eğitim hayatımda. Param yoktu, teknolojim de yoktu, arka planımda bir şeyim de yoktu, zengin bir amcam veya akrabamda yoktu. 10 sene sonra imkânımı değerlendirdim, hesapladım ve mücadele ettim. Tatbiki bunların içerisinde yaratıcı da olmak gerek. İmkanlar bizim içindir, mücadele et.
 
Fazla parayı üzerinde tutabilmek, insanların sana olan güveninin ne kadar çok olmasıyla orantılıdır. Eğer size çok fazla güveniyorlarsa sizin üzerinizde fazla paranız olabilir.
 
 Asla vazgeçmedim. Kitaplardan öğrendim, deneyim edindim ve öğrettim, anlattım. Hatalarımı öğrencilerle paylaştım. Hatırlayın, eğer başarılı olmak istiyorsanız, diğer insanların yaptıkları hataları öğrenin onlara odaklanın. Başarı edinilmiş kişilerin başarı hikayelerini öğrenmeyin. Başkalarının yaptığı hatalardan ders çıkar, ne kadar zeki olursan olan. Hata yaptıklarında acı çekerler, onunla nasıl baş edileceğini bilirsiniz. Nasıl yüzleşeceğinizi bilirsiniz.
 
15 milyar dolar yüksek teknoloji araştırmalarına yatırıyoruz. Yapay zekâ insan olmayı desteklemeli. Gençler, teknoloji üzerinde para harcamalıyız. İnsanlara bunu olanak haline getirmek, insanların hayatlarının daha iyi olmalarına izin vermeliyiz. Yapay zekâ olarak soracak olursanız. Asla insanlarla yapay zekâ karşılaştırılmamalı. Çünkü bilgisayarlar unutmaz, sinirlenmez, senden bizden daha iyi hesaplar yaparlar fakat bir bilgisayar asla bilge biri olamaz.
 
Zeki insanlar, diğer inşaların görmediği şeyleri görürler. Bilge insanlar bir gözüyle görmemiş gibi yaparlar. “Zeki insanlar ne istediğini bilirler. Bilge insanlar, bilgeliği istemediğini biliyorlar. Bilgeli kişi biliyor zaten ne istediğini. O zaman ne istiyor biliyor musun? parayı yatıracağı yer kendisine, yani Alibaba’ya yatırmak değil, insanlığın varoluşuna yatırmaktır. Bu yüzden Alibaba’nın laboratuvarı tüm dünyaya açıktır.
 
Ben kendi şirketim için 10 yıl, 20 yıl gibi uzun vadede bunu düşünürüm. Liderliğin doğasında vardır antrenman yapmak ve öğrenmek. Liderlerin konuşmalarını dinleyin. Sorumlulukları vardır. Sen buna inanırsın fakat insanlar inanmazlar. 1 ay içinde Ali pay’i piyasaya sürelim ama yaptığımız işte olur da hapse girme gibi bir durumumuz oldu diyelim. Takımımdan ben hapse girmek zorunda kaldım o zaman takımdan diğerleri devam edecekler. Takımdan birkaç kişi mi hapse girdi… O zaman ben devam edeceğim işi sürdürmek için. İşte liderlik sorumluluğu budur.
 
Her şeyi bilmek zorunda değilsin. Senden daha akıllı olan insanlar bulmalısın. İlk yolum her zaman akılcı, bilgiyi akıllıca bulan ve daha akıllıca muhasebeleştirenlerdir. Uzun yıllar boyunca, benden çok akıllı insanlar bulmaya ve akıllı insanların birlikte çalışabilmelerini sağlamak için, çok akıllı insanlar buldukça işimi birlikte yapmaya çalışıyorum. Ve akıllı insanlar birlikte çalışabilirse. Vizyonuna inanması daha kolay. Çünkü aptal insanlar bunu birlikte kolayca yapabilirler. Akıllı insanlar asla birlikte çalışamazlar. Aptal insanlar bunu kolayca birlikte çalıştırabilir, ancak vizyona inanmazlar. Vizyona inanan, ancak birlikte çalışmayan insanlardır. Bu yüzden çok önemli olan, akıllı insanlar bulmak ve vizyon sahibi olarak birlikte çalıştırabilmektir. Burada önemli olan 3 şey var;