Eğitim Sistemi Ve Gençlerdeki Sınav Kaygısı


Son zamanlarda gündemde olan konulardan biri de gençlerdeki sınav stresi. Eğitim sistemimizin sorunlu olması son zamanın değil tüm zamanların konusu olduğu için bu konu hakkındaki yorumlarımı sonraya saklıyorum.

90 neslinin son çocukları bu yıl çocuk olmaktan çıktı, Gençliğe hatta yetişkinliğe adım attılar.Daha ne olduğunu anlayamadan sınav geçti,yerini tercihlere bıraktı.

Maddi değeri olmayan her şeyin önemini yitirdiği bu günlerde gençlerde hatta gençlerin tercih listelerinde bile maddi bir kaygı görmesek olmazdı .Öğrencinin meslek seçiminde nasıl bir statüde yaşamak istediğini göz önünde bulundurması şarttır ama öğrencinin bunu abartmaması gerekir bence.Ailelerin de çocuklardaki bu kaygının oluşmasındaki rolü yadsınamaz. Ama şu unutulmamalıdır ki birey eğer kendini gerçekten iyi hissettiği bir yerdeyse maddiyatın önemi kalmaz zira işini  gerçekten iyi yapan insanlar emeklerinin karşılığını bir şekilde muhakkak alır.

İlgi alanı olmayan insan yoktur.Hayat bizi bazı yerlerde zorlasa bile sevdiğimiz şeylerden vazgeçemeyiz.Örneğin bir genç bilgisayara eğilimliyse ama bilgisayar mühendisliğini kazanabilecek akademik bir başarısı yoksa bu onun için dünyanın sonu değildir.Üniversite okumadan kendine bu alanda bir iş bularak ve kurslara giderek kendini geliştirebilir.

Bu yüzden üniversite okumak önemli olsa bile okuyamıyorsak bunun dünyanın sonu olmadığını bilmeli,hayata kendimiz ve geleceğimiz için daha sıkı sarılmalıyız.

Tercihlerde gözüme çarpan bir diğer konu da taklitçilik.Son zamanlarda Hukuk sevdası almış başını gidiyor.Yahu bütün Eşit Ağırlık öğrencileri neden hukuk istiyor ?

Meslek mi kalmadı size,fen yapamayan herkes hukuk yapacak diye bir şart da yok,neyin hevesi bu ?

Hukukçu insanın dinamik,gözü açık olması gerek.Okumayı,yazmayı sevmesi,aktüeliteyi takip etmesi gerek.En son Atik Ali okumuş öğrencilerin hepsi tutturmuş hukuk diye,bir kendinize gelin arkadaşlar harcarlar sizin gibileri hukukta.Hem geçen yazımda bahsettiğim gibi,teknolojinin getirdiği zararlar arasında sizin üşengeçliğiniz başrol oynuyor.Üşengeç insan nasıl dinamik olabilir ?

Size tavsiyem,sürü psikolojisiyle hareket etmeyin.Kendinize yeni uğraşlar,farklı meslekler bulun.Herkesin istediğini değil kimsenin istemediğini elde etmeye çalışın.

Yazar: Yağmur Leba


Yardıma mı ihtiyacınız var?

Eğer aradığnız soruya cevap bulamıyorsanız, bizimle iletişime geçiniz.
Yardım ve Destek